Strešné záhrady

STREŠNÉ ZÁHRADY

Zhlboka sa nadýchnite čerstvého vzduchu, kochajte sa oblohou nad horizontom mesta, obdivujte hviezdy, piknikujte, relaxujte... Každý si chce nájsť svoju oázu pokoja, kde si odpočinie, mnohí z nás ju nachádzajú v strešných záhradách, ktoré sú v dnešnej dobe veľkým hitom. 

Rooftop-Gardens-in-NYC

Strešné záhrady sú známe už z doby antiky, pôvodne vznikali rozširovaním existujúcich terás a balkónov, kde sa pestovali okrasné rastliny v črepníkoch. Vznikajú ako reakcia na nedostatok miesta pre zeleň vo veľkomestách.

Sú nadčasovým, ekologickým a veľmi estetickým riešením pre ľudí, ktorí si z dôvodu nedostatku priestoru nemôžu vytvoriť pri dome zelenú oddychovú plochu. Nevyužitý priestor plochých striech bytov, či rodinných domov ponúka možnosť presťahovať zeleň práve na ne.

Tieto záhrady okrem priestoru na relax ponúkajú ich ochranu strešnej krytiny pred mechanickým poškodením a nebezpečným UV žiarením. Chránia strechu i pred dažďom, keďže dokážu absorbovať až 50% zrážok. Navyše zvyšujú produkciu kyslíka, pohlcujú exhaláty a prach.

1-cityRooftop2-5

Pokiaľ túžite po vlastnej strešnej záhrade, mali by ste na ňu myslieť už pri projektovaní a výstavbe domu. Je vhodné využiť na projektovanie stavby služby architekta, ktorý pri tejto požiadavke myslí na všetky podmienky týkajúce sa nielen dizajnu, ale i bezpečnosti a stability.

Pri už postavenom dome si vyžaduje táto realizácia statický posudok, keďže je strecha so strešnou záhradou oveľa viac staticky namáhaná, ako tá bežná. Preto musí byť konštrukcia strechy takémuto zaťaženiu dostatočne prispôsobená.

Projektant navrhne pre takúto strechu i vhodné odtoky vody, inštaláciu vegetačných žľabov a hodyroizoláciu. Stabilné musia byť aj všetky stavebné prvky, ktoré budú odolávať nárazovému vetru, snehu, dažďu, mrazom a iným vplyvom počasia.

media_4

Strešné záhrady by sa mali zakladať na plochých strechách so sklonom asi 2 - 5%, ktorý dovoľuje odtok dažďovej vody. Pokiaľ je sklon väčší, treba dbať na zamedzenie zosúvania rastlín, či zeminy. Kvôli bezpečnosti sa odporúča i umiestnenie zábradlia, či múriku, ktorý je vysoký aspoň 60 cm.

Pre vhodne položenú strešnú záhradu je najdôležitejšia spevnená plocha strechy, na ktorej sú ešte ďalšie dôležité vrstvy. Prvou z nich je izolačná vrstva, ktorá je tvorená hydroizolačným systémom. Tá musí byť celistvá a odolávať nielen pretieknutiu vody, ale i prerasteniu koreňov rastlín. Môžu ju tvoriť napríklad asfaltové pásy s medenou fóliou, ale môže sa použiť i plastová fólia, či geotextília.

Tieto materiály majú životnosť minimálne 50 - 60 rokov. Ďalšou dôležitou vrstvou je drenážna vrstva, ktorá zabezpečuje odtok prebytočnej vody k strešným odtokom. Najvhodnejším materiálom je štrk, či hrubozrnný piesok, ktoré by mali tvoriť asi 15 cm hrubú vrstvu. Po drenážnej vrstve nasleduje substrát. Ten sa mieša podľa toho, aké rastliny chceme na strešnej záhrade pestovať. Najčastejšie je zamiešaný z rašeliny, drvnej kôry, kompostu a piesku.

DAS9f5yCxmezqq1jmYCoF3NOo1_500

Zeleň na streche je pre odborníkov celkom bežnou záležitosťou, ktorú často projektujú a neskôr realizujú. Vo viacerých európskych veľkomestách sú bežné nielen domy a byty so záhradami na strechách, ale majú ich i administratívne budovy, obchodné domy, školy, či železničné stanice. V Nemecku sú dokonca strešné záhrady preferované štátom, ktorý ich realizáciu čiastočne finančne dotuje a daňovo zvýhodňuje.

 

 

Nevy