KÚPA STAVEBNÉHO POZEMKU A JEJ NÁSTRAHY

meadow-63987_640

Stavebný pozemok

Vybrať správne miesto, kde postavíte dom je jedným z najdôležitejších rozhodnutí života, preto musíte zvážiť všetky priority, sumu, ktorú chcete do kúpy pozemku investovať i to, čo od pozemku očakávate. Nestačí sa však spoľahnúť len na dobrý pocit, výber pozemku musíte poriadne zvážiť z finančných i iných dôvodov.

Nízka cena pozemku nemusí znamenať, že s ním niečo nie je v poriadku. Rovnako, vysoká cena vždy nie je zárukou ideálneho pozemku. V dnešnom článku vám poradíme podľa čoho si pozemok vyberať a na čo pri jeho výbere dávať pozor.

 

 

Vyberte správne miesto

Výber miesta, kde stavebný pozemok leží ovplyvňujú plány, záujmy, práca. Beriete ohľad na vzdialenosť od príbuzných a situáciu infraštruktúry v lokalite. Záleží na tom, či je v blízkosti škôlka, škola, zábavné a športové zariadenia, zdravotnícke zariadenia a iné dôležité inštitúcie. Niekto túži po tichom, kľudnom mieste, iný po rušnom.

Prvé, na čo by ste si mali posvietiť je územný plán mesta alebo obce, kde by ste chceli dom postaviť. Územné plány si robia mestá a obce na niekoľko rokov vopred, preto si v nich viete prečítať i plánované zmeny v okolí vášho budúceho pozemku. Ľahko teda zistíte, či obec v budúcnosti neplánuje do susedstva  postaviť napríklad zdravotné centrum, či hotel.

Územný plán si môžete vyžiadať na obecnom, či mestskom úrade, kde vám ho musia poskytnúť zdarma, dokonca si ho viete stiahnuť i z internetovej stránky mesta, či obce. Pozemok sa nemal nachádzať ani v lokalite, kde je vyhlásená stavebná uzávera. Je to územie určené na štátnu výstavbu, napríklad diaľnic, či elektrární. Musíte myslieť i na to, že v závislosti od polohy pozemku sa mení i jeho cena.

Voľba správnej veľkosti pozemku

Ak chcete kupovať pozemok, odporúča sa vyhľadať pomoc odborníka, ktorý pomôže pri výbere jeho správnej veľkosti. Je dôležité, aby architekt, ktorý bude navrhovať vdom, poznal vašu rodinnú situáciu, zvyky, záujmy a plány a na základe týchto vedomostí a skúseností odhadol aký veľký dom v skutočnosti potrebujete.

Architekt na základe svojho návrhu vie odporučiť veľkosť pozemku, kam by sa stavba zmestila a dokonca by ste mali i dostatočný priestor pre ostatné vybavenie pre život, ako napríklad garáž, bazén, altánok, záhradku a podobne. Toto vám pomôže vyškrtnúť zo zoznamu pozemky, ktoré  nie sú dostatočne veľké, či sú na druhej strane zbytočne veľké.

Smutný  sever, slnečný západ

Pri výbere pozemku je dôležité dbať i na to s akou orientáciou môžete naň dom postaviť. Ak by sme mali väčšinu okien na severnej strane domu, váš domov by mohol byť zahalený do melancholického rúcha. Ideálna orientácia domu je na západnú, poprípade južnú stranu. Ak  bude slnko svietiť do interiéru, nielenže sa tam budete cítiť lepšie, ale môžete tak ušetriť i na účtoch za vykurovanie.

spring-276014_640 Svahové podmienky

Na strmých svahoch je postavenie domu oveľa nákladnejšie, keďže musíte investovať do úpravy pozemku. Komplikovaný terén môže znepríjemniť stavbu i náročnejšou dopravou stavebného materiálu.

Nevýhody pozemku sú teda finančné i časové, no napriek tomu má takýto pozemok i svoje výhody, ktoré sa ukrývajú práve v kreativite pri využití jeho kriviek. Šikovný architekt pre takýto pozemok dokáže vypracovať zaujímavé návrhy, ktoré sa netýkajú len samotnej stavby domu, ale i napríklad zaujímavých terás. Niektoré zaujímavé projekty vznikli práve v ťažko dostupných a svahovitých terénoch.

Dostupnosť inžinierskych sietí

To, či sa na pozemku, alebo v jeho blízkosti nachádza prípojka elektriny, plynu, kanalizácie, telekomunikačných sietí, káblovej televízie a podobne, je tiež veľmi dôležité. Vybudované inžinierske siete síce zvyšujú cenu pozemku, no väčšinou sa realizujú hromadne pre konkrétnu oblasť, a to je, samozrejme, lacnejšie než ich individuálna výstavba.

Najväčší problém vzniká pri chýbajúcej elektrickej sieti. Plyn sa dá nahradiť iným zdrojom, kanalizáciu vyriešite žumpou alebo čističkou odpadových vôd, absencia vodovodu sa vyrieši vlastnou studňou.

Pôdne podmienky

Pred kúpou pozemku sa odporúča i preskúmanie pôdy, ktorá sa na ňom nachádza. Po takomto preskúmaní sa zistí stav podzemných vôd, ktoré môžu naozaj znepríjemniť život. Podzemné vody dokážu byť veľmi nebezpečné pri častých dažďoch, kedy sa ich hladina zvyšuje a je pravdepodobné, že zaplaví vašu pivnicu.

Ak sa pred kúpou pozemku odhalia takéto riziká, môžete ušetriť nemalé výdavky na renovácie za nasledujúce roky. Samozrejme, na kvalite pôdy záleží i keď ste fanúšikom záhradných prác. V úrodnej pôde s dobrými podmienkami rastú i krajšie rastliny a plody.

[caption id="attachment_4076" align="alignright" width="432"]pozemok Pozemok[/caption]

 

Pri výbere pozemku, je okrem architekta veľmi dôležitou osobou, s ktorou je nutné komunikovať aj právnik. Pozemok je možné bez problémov kúpiť, iba ak je právne vysporiadaná. V praxi to znamená, že medzi vlastníkmi sú jasné, právne potvrdené vzťahy, dedičské konanie je uzavreté alebo je predávajúci výlučným vlastníkom. Tiež je potrebné zistiť, či pozemok, o ktorý máte záujem, nie je zaťažený vecným bremenom, napríklad ako záruka pri úvere, či ho užíva tretia osoba a podobne.

Problémom môže nastať napríklad i pri priechodnosti pozemku. Vo všetkých týchto, a mnohých ďalších, prípadoch je prospešné, ak sa poradíte s právnikom.