Správne osvetlenie interiéru

Správne osvetlenie interiéru

Zariaďujete, staviate, alebo rekonštruujete svoje bývanie? V tom prípade by ste sa okrem iného mali zamyslieť aj nad osvetlením a tým, aké svietidlá budete vo vašom príbytku potrebovať. Plánovanie osvetlenia je veľmi dôležitou súčasťou projektovania domu, pretože svetlo neovplyvňuje iba ľudskú psychiku, ale i zdravotný stav. Zle rozmiestnené svietidlá a nesprávne zvolené žiarovky totiž môžu privodiť zlú náladu, bolesť hlavy, očí, podráždenosť, frustráciu, nesústredenosť, či hormonálnu nerovnováhu. S dobre naplánovaným osvetlením sa doma budete cítiť pohodlne a váš príbytok bude vyzerať útulne, priestranne a čisto. Mať dobré, príjemné, nie príliš silné, úsporné a zároveň všetko pokrývajúce svetlo však nie je tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá.

Rozmiestnenie osvetlenia v príbytku vo veľkej miere ovplyvňuje kvalitu bývania. Svetlo sa však veľmi často využíva i na zvýraznenie vzácneho kusu nábytku, obrazu, či sochy, na ktorú je majiteľ pyšný. Niekedy je umeleckým kúskom práve luster, či lampa.

modern-open-space-living-room-design-lighting-system-ideas-with-cool-led-ceiling-recessed-and-wall-shelves-concealed-lights-furniture-and-accessories-creative-eye-catching-home-interior-led-lights

Najdôležitejšie je mať v interiéri plnospektrálne osvetlenie. Takéto svetlo je totiž našim zdrojom energie a podporuje tvorbu vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pre správny rast kostí. Príjemné a zdravé svetlo podporuje naše myslenie, kreativitu, komunikatívnosť, i aktivitu.

Plnospektrálne svetlo obsahuje všetky farby svetelného spektra a dokáže maximálne napodobniť denné svetlo. V byte je najvhodnejšie umiestniť tento druh osvetlenia najmä v detských izbách, kuchyniach, pracovniach alebo aj v kúpeľniach. Do obývacej izby alebo do spálne sú vhodné naopak klasické žiarovky, ktoré slúžia k regenerácii a odpočinku.

light-white

Ak je reč o dokonalom rozmiestnení osvetlenia v interiéri, je užitočné vybrať si kvalitné lampy, svietidlá, tienidlá, či v neposlednom rade aj žiarovky. Už dávno neplatí, že v miestnosti stačí iba jedno svetlo a to uprostred. Je ich potrebných samozrejme oveľa viac. Žiarovky však dokážu narobiť poriadnu neplechu so životným prostredím. Dnes už však vývoj žiaroviek ide ruka v ruke s rýchlo sa vyvíjajúcou technickou dobou a momentálne sú už na trhu úsporné žiarovky, ktoré sú milosrdné aj k našej planéte.

Niektoré štáty, patriace do Európskej Únie, už dokonca zakázali používanie obyčajných žiaroviek a na ich trhu sú v ponuke iba tie s nízkou spotrebou. Nové ekologickejšie žiarovky majú navyše niekoľkonásobne dlhšiu životnosť ako žiarovky, na ktorých používanie sme boli dlhé roky zvyknutí. Slovensko zatiaľ medzi krajiny odmietajúce starý typ žiaroviek nepatrí, no už aj v našich domácnostiach sú čím ďalej, tým viac používané tie úsporné.

ako_si_spra_svetelne_zdroje

Druhy svietidiel:

Centrálne - Osvetľuje celý priestor. V malej miestnosti je úplne postačujúce a netreba ho dopĺňať inými lampami.

247-Central-Park-West-4

Pracovné - Dopĺňa svetlo v priestoroch, kde pracujeme. Bez doplnkového svetla by sme sa nezaobišli napríklad pri kuchynskej pracovnej doske, kde stojíme chrbtom k centrálnemu osvetleniu. Tak isto potrebujeme doplnkové pracovné svetlo i v pracovni, nad písacím stolom, či v detskej izbe, kde sa dieťa učí. Na pracovný stôl potrebujeme silnejšie osvetlenie v teplejších tónoch, na oddych nám stačí viac svietidiel s menšou intenzitou a v chladnejšom odtieni.

Bodové - Najviac sa využívajú v kúpeľniach a kuchyniach, kde ich je viacero roztrúsených po strope, prípadne na bočných stenách. Ich využitie však nie je vylúčené ani v ostatných priestoroch interiéru. Bodové svetlá sú perfektným nástrojom na zvýraznenie detailov. Neodškriepiteľnou výhodou bodových svetiel je ich možná rozmiestnenosť podľa vkusu a potreby majiteľa.

interier-krystalove-nebo-podsvietenie-podhlad-chodba-02

Doplnkové - Okrem stropových svetiel by ste nemali zabúdať na „pomocné,“ čiže menšie stolové alebo vertikálne lampy, ktoré napomôžu tam, kde centrálne svietenie nie je dostačujúce. Napríklad pri posteliach alebo pri písacích stoloch je užitočné mať menšiu lampu, ktorá má ohybné telo a vy si ju môžete priamo nasmerovať tam, kde chcete mať najviac svetla. Je dobré ich využívať najmä v prípadoch, kedy sedíte k svetlám umiestneným na strope chrbtom a sami si tak robíte clonu a tieň pred sebou. Slúžia i na dekoratívne účely a pôsobia i ako náladové osvetlenie.

1-Lighting-for-Special-Events

V priestore kombinujte rôzne druhy svetla. Ako hlavné svetlo použite teplé a rozptýlené svetlo, ktoré by malo rovnomerne osvietiť celú miestnosť. Svietidlá so svetlom smerujúcim dolu spôsobujú ostrejší rozdiel medzi svetlom a tieňom ako bežné závesné lampy.

Ak ich umiestnite v blízkosti steny, vytvoria hrou svetla zaujímavú kresbu. Nástenné lampy môžete umiestniť vedľa zrkadla, ak chcete dosiahnuť rovnomerné nasvietenie tváre. Ak chcete zvýrazniť zaujímavý obraz, postačia vám dve bodové halogénové svetielka upevnené nad obrazom.

gourd-lamps-3

3 zásady na ktoré treba myslieť tiež:

1. Vyhnite sa skleneným tienidlám, ktoré môžu deti ľahko prevrhnúť a rozbiť.

2. Vždy si premyslite, či budete mať dosť času na údržbu tienidiel z netradičných materiálov ako kožušina či zamat.

3. Svetlé povrchy a leštené materiály odrazia väčšie množstvo svetla ako tmavé povrchy a porézne materiály.

Ak máte pocit, že naplánovanie rozmiestnenia osvetlenia sa Vám nedarí, pomoc dizajnéra sa vám môže zísť. Ten vám navrhne osvetlenie tak, aby bolo pre vás čo najvhodnejšie.