Ekonomické vetranie miestností? Riešením je rekuperácia

V súčasnosti sa kladie veľký dôraz na vzduchotesnosť budov a domov. Pri výstavbe, či rekonštrukcii sa používajú plastové okná, eurookná, zatepľujú sa domy. Na jednej strane sú domy vzduchotesné, no na druhej strane musia byť pravidelne vetrané, aby sa zamedzilo vzniku plesní, či premnoženiu baktérií, ktoré izolovanie môže spôsobiť. Ako teda ušetriť energiu, aby sa nestratila pri vetraní?

Riešením je rekuperácia.

Rekuperácia v skratke znamená ohrievanie čerstvého vzduchu z exteriéru použitým vzduchom z interiéru . Princíp spočíva v rekuperátore, ktorý si odsaje teplý znečistený vzduch a z neho si vezme teplo, ktoré odovzdá do nového čerstvého vzduchu. Pomocou rekuperačnej vetracej jednotky je tak zaručená zdravá klíma a čerstvý vzduch v dome, či kancelárii.

Ekonomickosť tohto zariadenia spočíva v spätnom získavaní energie z odpadového vzduchu. Na jednej strane je nasávaný čerstvý vzduch z exteriéru, na druhej strane je odsávaný znehodnotený vzduch z interiéru. Bez toho, aby ste museli otvárať okná.

rekuperacia 1

Zdroj: blog.klimavex.sk

Prečo áno rekuperácií:

Vyššia kvalita ovzdušia v interiéri - v interiéroch trávime zvyčajne 70-90 % svojho času. Riadené vetranie zabezpečí neustály prísun čerstvého vzduchu do izieb a zároveň odvetranie častí domu, v ktorých vzniká vlhkosť a pachy. Nakoľko je čerstvý vzduch filtrovaný, je čistejší ako pri vetraní oknami. K dispozícii je aj využitie filtrov, ktoré sú určené na zachytávanie peľov.

Navyše opakovaná výmena vzduchu má veľký podiel aj na znižovaní koncentrácie plesní, baktérií, či iných škodlivín vo vzduchu, čím sa vytvára oveľa zdravšie prostredie.

Kontrola vlhkosti - vďaka rekuperácií je pravidelne odsávaná vlhkosť, čo eliminuje nielen výskyt zarosených okien, ale aj vznik plesní. K rekuperačnej jednotke je možné využiť aj doplnkové dopojenie senzorov vlhkosti.

Zníženie hluku a zvýšenie bezpečnosti - miestnosti nie je potrebné tak často vetrať a tým pádom nie je potrebné ani tak často otvárať okná.

Na nezaplatenie je aj pocit vrátiť sa do čerstvo vyvetraného domu, bez toho, aby ste v ňom pred odchodom museli nechať otvorené okná. Vedeli ste, že vetraním sa stráca až 40% energie na vykurovanie?

Zníženie nákladov na vykurovanie - netreba zabúdať ani na ekonomickú stránku využívania rekuperácie. Vďaka rekuperácií a spätnému získavaniu tepla sa znížia vaše náklady na vykurovanie. Za zmienku stojí aj minimálna spotreba rekuperačnej jednotky.

 rekuperacia 3 rekuperacia 2

Rekuperácia je ideálnym riešením pre všetkých, ktorým záleží na kvalite vzduchu v prostredí, v ktorom žijú a pracujú. Vďaka rekuperácií máte zabezpečené nielen zdravé prostredie, ale vďaka efektívnemu vetraniu šetríte aj vaše finančné prostriedky.

S návrhom riešenia rekuperácie vám radi poradíme v našom štúdiu.