Presklené fasády, priečky v architektúre

Presklenné fasády, priečky a deliace systémy

Moderné budovy kladú veľký dôraz na otvorené priestory. Kľúčom k nim sú veľkorysé presklené plochy, ktoré sa využívajú ako na predelenie miestností domu, tak i na plochách, ktoré ponúkajú výhľad do exteriéru.

[caption id="attachment_4144" align="alignleft" width="200"]Sklenenné steny Celostenové sklenené systémy[/caption]

Celostenové sklenené systémy

Pre dobrý pocit v dome je dôležité, aby do neho prenikalo veľa svetla. Priamy kontakt s vonkajším prostredím zlepšuje všeobecný pocit v domácnosti, približuje prírodu a opticky zväčšuje interiér.

Pre tento účel sú dokonalé celostenové sklenené systémy, ktoré svojimi tenkými konštrukciami dokonale splývajú s modernou budovou.

Celosklenené steny tvoria systémy otváracích, posuvných a pevných prvkov, ktoré sú usadené do kvalitného kovania. Tieto sklenené systémy nájdu svoje uplatnenie v administratívnych budovách, kanceláriách, obchodných centrách, ale i v rodinných domoch a bytoch. Sú úsporné, majú supertenké rámy a tým dokonale slúžia pre moderný dizajn nového domu i na oživenie toho rekonštruovaného.

Inovatívne detaily sú dnes grom modernej architektúry. Vzorom pre dokonalé detaily na sklenených systémoch sú zúžené dreveno-hliníkové rámy. Tieto sklenené mechanizmy sa dajú flexibilne zoraďovať vedľa seba, takže nie je problém obložiť s nimi kompletnú miestnosť, bez využitia betónových stĺpov a to i pri rohoch budovy. Vonkajšie strany skelenených panelov sú povrchovo upravené hliníkovou vrstvou, takže sú odolnejšie. Samozrejme sa tieto panely dajú využiť ako okná, na terasy, či posuvné dvere.

[caption id="attachment_4148" align="alignleft" width="200"]Sklenenné systémy Sklenené deliace systémy[/caption]

Pokiaľ chcete mať sklenené steny poriadne utesnené a chcete aby vám šetrili vykurovaciu energiu, musíte dbať na ich hrúbku, druh vonkajšej vrstvy, vzdialenosť ich umiestnenia a na kvalitu tesniacej hmoty.

Hrúbka skla a povlak, ktorý je na ňom, sú dôležité, pretože od nich závisí i priepustnosť svetelných lúčov, ktoré ovplyvňujú teplotné podmienky vo vašom domove. Vhodný povrch skla v lete udrží teplo mimo vášho interiéru a v zime udrží teplo vo vnútri interiéru. Medzi jednotilivé vrstvy skla sa plní plyn (argón). Ten má skvelé tepelno-izolačné vlastnosti, takže zabraňuje prehriatiu, či naopak schladeniu skiel.

Sklenené deliace systémy

Pomenované aj ako sklenené priečky, slúžia na predeľovanie izieb v interiére. Kotvenie sklených deliacich stien je zväčša realizované len do podlahy a do stropu. Hrúbka skla deliacich stien je dimenzovaná podľa rozmerov stavebného otvoru ako aj celkového konštrukčného riešenia deliacej steny.

Čaro celosklených stien je v absencii rušivých celoobvodových, či priebežných rámov alebo profilov. Najčastejšie sú vyrábané úplne alebo čiastočne priehľadné. Na trhu však nájdete i grafosklo, teda sklo s grafikou, ktoré plní funkciu rozdelenia priestoru a zároveň je pekným doplnkom interiéru v rodinnom dome, kancelárii, či recepcii.

[caption id="attachment_4149" align="alignleft" width="200"]Rámový systém Sklenené otváravé dvere[/caption]

Sklenené otváravé dvere

Dnes sa v moderných domoch s veľkou obľubou využívajú i celosklnené rámove alebo bezrámové dvere. Najčastejšie sa osádzajú do omietnutého otvoru, ale je možné ich osadiť aj do sadrokartónovej priečky. Sklené dvere montované do zárubne sa osádzajú ako klasické dvere na čapy.

Pre sklenené dvere sa používa kalené bezpečnostné sklo v čírom alebo pieskovanom prevedení, ktoré môže byť i povrchovo vzorované alebo farbené v hmote.