Prečo podlahové kúrenie

Prečo podlahové kúrenie

Teplo sa šíri po miestnosti a postupne Vás zohrieva celého od chodidiel smerom hore. Ten, kto prešiel bosou nohou po vykurovanej podlahe určite vie, aké slasti poskytuje. Ak ste sa pustili do čítania nášho článku, pravdepodobne patríte medzi tých, ktorí ešte podlahové kúrenie nemajú, ale túžia po ňom. Prečítajte si teda o ňom viac a možno Vám náš článok pomôže rozhodnúť sa, či zvoliť túto alternatívu vykurovania alebo nie.

[caption id="attachment_4312" align="aligncenter" width="350"]Teplovodné podlahové vykurovanie Podlahové kúrenie[/caption]

 

Podlahový vykurovací systém sa dá popísať ako moderný spôsob vykurovania. Systém bez potreby uvoľňovania priestoru a s rovnomerným šírením tepla po miestnostiach interiéru. Pomaly, ale isto sa tento spôsob vykurovania vkráda do stále viac slovenských domácností a vyháňa z nich tak klasické radiátory.

Podlahové kúrenie patrí k takzvaným nízko teplotným vykurovacím systémom. Využíva sa aj pri nízko energetických domoch. Moderná vykurovacia sústava musí tvoriť z nízko energetickým domom logický systém, kde je podstatná efektívna výroba tepla. To znamená, že zdroj tepla dodá domu práve toľko tepla, ktoré je potrebné.

Ako funguje podlahový vykurovací systém? 

Podstatou podlahového vykurovania je sálanie tepla do celej miestnosti. Konvekčné prúdy sú minimalizované. Tento proces prebieha s vysokou tepelnou citlivosťou a pomermi poskytujúcimi maximálnu možnú rovnomernosť pri vydávaní tepla. Takže Vám pomôže lepšie sa vysporiadať s náhlym ochladením. Proces kúrenia je postavený na nahrievaní vzduchu a jeho následnom sálaní k stenám.

Odkiaľ putuje bez znečistenia po priestore. Vďaka tomuto systému sa rovnomerne nahrievajú steny, odkiaľ sa teplo odráža v rovnakej miere aj do celej miestnosti, takže intenzita tepla bude rovnaká všade. Nemôže sa stať, že budete v jednom kúte cítiť chlad a v druhom nie.

Kúrenie je nastavené na plošné vyžarovanie, čo zabezpečí túto rovnomernosť.Vďaka možnosti zabudovania systému do podlahy vám nevzniknú v interiéri žiadne priestorové požiadavky, ani nebudete musieť rozmýšľať kam so zariadením. Rekonštrukcii sa síce nevyhnete (a bude oveľa väčšia ako pri montáži radiátora), ale pri tých všetkých výhodách sa oplatí zainvestovať peniaze a pustiť sa do zlepšenia bývania.

[caption id="attachment_4313" align="aligncenter" width="350"]odporové drôty Elektrické podlahové vykurovanie[/caption]

 

Výhody podlahového kúrenia 

Z estetického hľadiska nebudú v izbách domu nevzhľadné, nepraktické radiátory, z ktorých je potrebné neustále utierať prach. Vďaka slabšiemu prúdeniu okolitého vzduchu pod vplyvom sálania tepla sa znižuje prašnosť v izbe a tým pádom sa zachováva optimálna vlhkosť vzduchu. Zároveň je to prakticky bezúdržbový spôsob vykurovania, ktorý navyše eliminuje možnosti úrazu, pretože neexistujú žiadne zvláštne riziká v oblasti vašej bezpečnosti. Zo zdravotného hľadiska je podlahové kúrenie správnou voľbou, má dobrý vplyv na dýchanie, nespôsobuje únavu a zabráni i tvore rôznych plesní, ktoré nemajú práve priaznivý vplyv na zdravie. Prachové častice víria vo vzduchu pri tomto spôsobe vykurovania minimálne a tak sú chránené i osoby trpiace astmou a dýchacími problémami. Teplo priamo z podlahy je dokonca významným činiteľom prevencie proti artritíde.

Nevýhody podlahového kúrenia

K nevýhodám podlahového kúrenia patrí, že reaguje pomaly a môže trvať dlho, kým sa zahreje. Neumožňuje rýchlu reguláciu podľa aktuálne sa meniacich vonkajších podmienok (napríklad utlmiť ho v čase, keď slnečné lúče prenikajú do vnútra cez veľké sklené plochy), pretože má o niečo dlhšiu teplotnú zotrvačnosť. Preto je niekde vhodné kombinovať podlahové vykurovanie aj s klasickými radiátormi. Poruchy podlahového kúrenia sú pomerne vzácne, no v prípade chýb v systéme je nutné „otvoriť“ podlahu a uvoľniť tak prístup k potrubiu či elektrickej rohoži či káblom, čo je nákladné a nepraktické. Je vhodné vopred vedieť, ako bude daný interiér zariadený. Ak bude väčšina miestnosti zahltená nábytkom, systém nemusí miestnosť dostatočne vykúriť, pretože nábytok na veľkej časti podlahy pohltí teplo, ktoré bude systém vydávať.

[caption id="attachment_4315" align="aligncenter" width="675"]Podlahové kúrenie Teplovodné vykurovanie[/caption]

 

Akú podlahu nad podlahové kúrenie?

Je potrebné zohľadniť fakt, že čím je menší tepelný odpor vrchnej časti podlahy, tým je podlahové kúrenie účinnejšie. Podlaha by mala teda byť čo najmenším tepelným izolantom. Neodporúčajú sa hrubé koberce, ale ani drevené parkety (vzhľadom na prirodzené reakcie dreva na teplo). Ako náhradu možno použiť melamínové parkety, či keramickú dlažbu, ktorá je vynikajúco tepelne vodivá.

Akú má životnosť podlahové kúrenie?

Štandardne by malo mať podlahové kúrenie životnosť niekoľko desaťročí, investujte však do overených výrobkov, od overených výrobcov a predajcov.

ResizedImage600518-95436057Ušetríte alebo prerobíte?

S takýmto typom kúrenia sa dá z dlhodobého hľadiska ušetriť, čo je veľkým plusom. Náklady na kúpu a inštaláciu podlahového kúrenia sú pomerne vyššie, ako pri klasických radiátoroch, ale praktické skúšky dokázali, že pomocou podlahového kúrenia je možné ušetriť 15 – 50% celkových nákladov na energie počas vykurovacieho obdobia. Podlaha dokonca ostáva príjemne teplá aj niekoľko hodín po odstavení zdroja tepla.

Ak dom nestaviate, ale prerábate kúpený, nie je problém navrhnúť podlahové kúrenie i pre váš domov. Do každého bytu aj rodinného domu sa dá takýto špeciálny vykurovací systém nainštalovať i dodatočne, len je to o niečo nákladnejšie. Pokiaľ plánujete postaviť nový dom, podľa vašich predstáv, stále platí, že pokiaľ sa na niečo myslí už pri projektovaní domu, výrazne to ušetrí čas, nervy i náklady v neskoršej dobe.

Plánujete v blízkej budúcnosti postaviť dom? Prečítajte si viac o tom ako získate stavebné povolenie TU.