Prečo a ako zvoliť záhradné osvetlenie

Prečo a ako zvoliť záhradné osvetlenie

Dlhé zimné obdobie je konečne za nami. Príjemné počasie, rozkvitnuté kvety, zelenajúce sa stromy a kry lákajú ľudí, aby trávili viac času vo svojih záhradách.

Začala sezóna grilovačiek a dlhých posedení s rodinou, či priateľmi na teraskách a pod altánkami. Na to, aby sme si tieto chvíle mohli užiť čo najdlhšie, potrebujeme mať v záhrade kvalitné osvetlenie.

large (1)

Vytvorenie imidžovej záhrady, ktorá sa prezentuje zmesou rôznych svetiel spájajúcich sa do jednej synchrónnej predstavy, docielime vďaka nákupu vhodných záhradných lampičiek.

Tie sa majú postarať o zaujímavý svetelný efekt. Dostatok viditeľnosti, splynutie imidžu s praktickou stránkou využitia a zároveň navodiť vhodnú atmosféru.

Svietidlá vám ukážu cestu

Aby ste nemuseli chodiť po dvore s baterkou, záhradné lampičky sa vám postarajú o dostačujúcu viditeľnosť.

Tieto stĺpiky je možné napájať na sieťové napätie 230V, ale, keď ak po dvore nechcete viesť káble, existujú aj lampy v solárnom prevedení.

V exteriéri sa často používajú aj takzvané nájazdové svietidlá, ktoré sa zapúšťajú do zeme.  Intenzita a odtieň osvetlenia záležia vždy od konkrétneho druhu svietidla. Pri výbere si určite nechajte poradiť, poprípade zverte túto úlohu do rúk dizajnéra.

tumblr_mhtorjBzed1s3edtvo1_500

Nástenné svietidlá

Do ďalšej kategórie môžeme zaradiť nástenné svietidlá, ktoré sa dávajú na externú stenu domu. Používajú sa hlavne pri vchode, kde nám poskytujú veľkú pomoc napríklad pri hľadaní kľúčov.

Na tento účel je možné využiť lampy s pohybovým čidlom, ktoré sa samy zažnú a nemusíme tak potme hľadať vypínač.

large (2)

Vytvorenie harmonickej atmosféry s romantickým nádychom

Kvety, zeleň, skalky a ďalšie dary prírody v kombinácií s umelým osvetlením budú pôsobiť priam excelentne a dodajú Vašej záhrade poriadny šmrnc.

Samozrejme za predpokladu, že pri kúpe zvolíte správne druhy lampičiek a adekvátne ich rozmiestnite v danom prostredí.

large

Záhradné osvetlenie a bezpečnosť

O užitočnosti záhradných svietidiel akéhokoľvek typu nemôžeme ani prinajmenšom zapochybovať, pretože vďaka osvetleniu celého areálu prekazíte plány aj potencionálnym zlodejom.

Akú farbu svetla zvoliť

Svetlo sa skladá zo žiarenia s rôznymi vlnovými dĺžkami a tieto žiarenia vyvolávajú v našom oku kvalitatívne rozdielne dojmy – farby. Všetky farby spoločne dávajú biele svetlo, ktorého typickým zdrojom je slnko. Stromy so zelenou farbou listov, vždyzelené kry, živé ploty, trávnik je najlepšie osvetľovať svietidlami produkujúcimi svetlo bohaté na zelené tóny.Platí to i pre zimné scenérie, keď sú stromy bez listov a majú holé konáre. Sú to výbojové ortuťové svietidlá a halogénové lampy.

Svietidlá

Všetky vonkajšie svietidlá musia spĺňať podmienky stanovené pre vonkajšie použitie. Musia byť vyrobené z materiálu, ktorý odoláva nepriaznivému počasiu a musia mať dostatočne vysoké krytie IP, vďaka čomu odolávajú vlhkosti. Takéto svietidlo sa skladá z tela svietidla a zo zdroja svetla.

Telo tvorí kryt s priehľadnou a nepriehľadnou časťou a vnútornou odrazovou plochou, objímka s elektroinštaláciou, spájajúce prvky – skrutky, svorky a tesnenie.

Zdrojom svetla môže byť žiarovka alebo výbojka. Prídavnými zariadeniami svietidiel sú mriežky proti oslneniu, ochranné mriežky proti poškodeniu, vyššie tyče, stĺpiky, bodce, držiaky s kĺbom, prípadne boxy na zapustenú montáž do stien alebo zeme.

tumblr_noei9pKaQ01usnrxso1_1280

Záhradné lampičky sú nielen dizajnovým doplnkom, ale majú aj praktické využitie, čo je oceneniahodným prvkom. Nájdeme málo domov s takýmito doplnkami, práve preto, ak ich na svoje záhrady zakomponujete, môžete byť výnimoční.

Páčil sa vám náš článok o záhradnom osvetlení? Prečítajte si náš ďalší článok o vhodnom osvetlení interiéru: https://vizualizaciestavieb.sk/spravneosvetlenieinterieru/