Fakulta výtvarných umení vo Wellingtone (Nový Zéland)

Fakulta výtvarných umení vo Wellingtone (Nový Zéland). Rozprestiera sa na 3500 m² a bola postavená v roku 2012.

Táto budova je výsledkom súťaže, ktorá bola vyhlásená nadnárodnou spoločnosťou. Už pri prvom pohľade na budovu si môžete všimnúť veľkoleposť, ktorá sa však snúbi s minimalistickým dizajnom. Fakulta výtvarných umení.

Fakulta je orientovaná na svetové strany sever – juh. Interiér je prevažne prírodný, ale dominujú výrazné oranžové prvky. Táto farba ma impulzívnu silu a je symbolom pozitívnej energie a vytrvalosti. Pri tvorbe dizajnu je samozrejme dôležité aj starostlivé vyberanie farieb, ktoré musí byť smerované budove, jej funkčnosti, práve oranžová je motivačná a v tomto smere výborná voľba. Fakulta výtvarných umení.

Celá stavba je veľmi flexibilná svojimi priestormi, nachádzajú sa v nej výskumné laboratória, filmové ateliéry, galérie...

Objekt je navrhnutý tak, aby pri možnom zemetrasení nedošlo k poškodeniu a zároveň tak, aby budova nenarúšala prostredie, v ktorom je realizovaná. Využíva rôzne princípy ochrany životného prostredia, ako je možné vidieť z dizajnu navonok, využíva prírodné farby a materiály. Dizajn, interiér a samozrejme exteriér, všetko je kombinované a navrhované s dôrazom, aby mali študenti inšpiratívne zázemie pre svoje práce.

Na budove sa podieľali niekoľkí architekti: John Hardwick Smith , Katherine Dean a Chris Winwood.

Fotografie sme použili z magazínu Trendy Publishing, ktoré nafotil Matt Paterson.

Urbanistická architektúra na Novom Zélande

[nggallery id=27]