Dizajn zelených striech vo svete

Dnešná doba sa orientuje predovšetkým na udržateľnú architektúru. Zelené strechy sú v týchto dňoch veľmi populárne, vďaka ich udržateľnosti tepelnou izoláciou. Zelená strecha – systém dostavby nie je iba na nových budovách, ale aj na tých rekonštruovaných. Ekologické výhody a prínosy pre rozvoj miest sa vzťahujú aj na rekonštruované budovy.  Dodatočné izolácie sú výhodné, pretože znižujú spotrebu energie a taktiež aj emisie CO2. Dnes sú aplikované na moderných budovách, napríklad rodinné domy, či priemyselné objekty. Pozrite si tieto krásne zelené strešné konštrukcie a užívajte si …

Výhody zelených striech

Nevýhody zelených striech

  • konštrukčne náročnejšie – je potrebné dokonalé prevedenie hydroizolačnej vrstvy
  • potrebná menšia, alebo väčšia údržba
  • nutnosť staticky silnejšej nosnej konštrukcie

Konštrukčné riešenie:

Dvojplášťová strecha: medzi tepelnou izoláciou a zelenou strechou je vzduchová vetracia medzera, ktorá však znižuje pozitívne účinky letného chladiaceho efektu a zimného tepelnoizolačného efektu, a preto by sa takéto konštrukcie nemali budovať.

Jednoplášťová strecha: nemá vetraciu medzeru, a preto je potrebné pod tepelnú izoláciu uložiť parozábranu. Takáto strešná konštrukcia je najvhodnejšia a najhospodárnejšia pre zatrávnené strechy.

Konštrukcia strechy je od konštrukcie zatrávnenej strechy oddelená separačnou, diletačnou a ochrannou vrstvou proti prerastaniu korienkov. Vlastnú vegetačnú vrstvu tvorí drenážna vrstva (keramzit, guľky z polystyrénu, priestorová šmyková rohož), filtračná vrstva (syntetické textílie, minerálne alebo sklenené rohože), hydroakumulačná vrstva (rašelina alebo tuhé minerálne dosky) a vrchná vegetačná vrstva.

[nggallery id=9]

Zdroj: http://www.architectureartdesigns.com/