Bytový domček Dolomitenblick na severe Talianska

V dnešnej dobe si už málokto dá postaviť obyčajný dom. Čím náročnejší pozemok na stavbu, tým krajší a zaujímavejší konečný výsledok. V blízkosti talianskych Dolmitov bol v lete roku 2012 postavený tento neobyčajný rekreačný dom, ktorý poskytuje priestory šiestim rodinám, resp. skupinám ľudí. Rozprestiera sa na ploche 1050 m². Každá bytová jednotka má výhľad na hory, ktoré sú dominantou, v priestore, ktorý dom obklopuje.

Fasáda domu je zvažovaná tak, aby zodpovedala sklonu svahovitého pozemku. Bytová jednotka preto vyzerá mierne deformovane, ale napriek tomu sú v nej odzrkadlené nové potenciály tradičnej typológie stavby domov. Bytový domček.

Okná sú v nižšej úrovni a objekt má podzemné parkovisko, do ktorého sa dostanete tunelom.

Požiadavka klienta bola, aby jedna bytová jednotka obsahovala šesť apartmánov, s nezávislým prístupom a súkromím. Takto je možné, aby sa tu ubytovalo šesť skupín, resp. rodín. Majú výhľad na Dolomity, do všetkých okien svieti slnko a ich veľkosťou sa využíva aj energia, pretože miestnosti sú takýmto spôsobom vyhrievané slnečnými lúčmi zvonku a minimalizuje sa kúrenie.

Objekt je obklopený tmavou meďou zo všetkých strán. Tvar strechy je vytvorený z miestnej úpravy územného plánovania, práve ono umožňuje sedlovú strechu tohto konkrétneho pozemku. Je mierne deformovaná, ale využíva trend šikmých striech a nachádza sa v nej odkaz dizajnérov, ktorí predkladajú nové potenciály tradičnej typológie

Netradičná architektúra v horskej turistickej oblasti.

 

[nggallery id=30]