Biokrby vnesú teplno ohňa i do bytu

Biokrby vnesú teplno ohňa i do bytu

Túžite po krbe, ale povedali ste si, že na rodinný interiérový krb treba i rodinný dom? Mýlite sa! Dnešný trh ponúka ideálne riešenia aj pre obyvateľov bytových domov vo forme biokrbov.

1-bambu-indah-bali-resort-600x399

Klasické krby pozná zrejme každý, vieme preto, že tieto krby nevytvárajú len príjemnú atmosféru a teplo, ale i veľa dymu, škodlivín a popolu. Musíte k nim navyše zháňať a skladovať drevo, ktoré vám zaberá miesto a vyžaduje i starostlivosť. Navyše musíte myslieť i na pravidelné prečisťovanie komína. Práve tieto problémy vám ušetria biokrby.

3

Biokrby sú ľahko inštalovateľné do všetkých miestností v byte. Nevyžadujú žiadnu pevnú zástavbu, takže vám ušetria veľa práce. Keďže sú prenosné, kľudne môžete striedať izby, kde si ich rozložíte a spravíte si tak príjemnú atmosféru.

Toto premiestňovanie je umožnené vďaka tomu, že majú vlastné horákové komory. Biokrby nepotrebujú žiaden komín, keďže pracujú nezávisle ako samostatné jednotky a preto nepotrebujú ani pripojenie k plynu, či elektrine.

Tieto moderné krby spaľujú biopalivo, ktoré je určené špeciálne pre ne. Je to organický alkohol, ktorý zakúpite v každej kvalitnej predajni. Do tohto alkoholu sú primiešavané éterické prímesi, ktoré vytvárajú plameň, ktorý pripomína živý.

Napriek tomu, že vyzerá ako oheň z dreva je tento oheň úplne bez vône. Po spaľovaní biopaliva nevypúšťa žiadne škodliviny a po dohorení vám neostáva v ohnisku žiaden popol, ktorý by ste potom museli upratovať. Nezabúdajte však i tak na vetranie, keďže sa pri spaľovaní biopaliva vytvára oxid hličitý a vodná para.

Biokrby slúžia i ako dokonalý dekoračný doplnok do moderného, i klasického príbytku. Trh ponúka rôzne dizajny, od rohových biokrbov, cez voľne stojace, zabudovateľné, či závesné biokrby. Závesné biokrby sú vhodné do bežného aj exkluzívneho interiéru. Jednoducho ich zavesíte na stenu ako obraz. Niektoré modely sú vhodné aj na zabudovanie do steny.

Pôsobia na stenách ako živé obrazy, ktoré sa len tak tíško mihocú. Rohové biokrby dotvárajú priestorový efekt a vytvárajú tak moderný interiérový dizajn. Biokrby sa vyrábajú z teplovzdorného skla, nerezovej ocele alebo vzácnych kameňov. Najčastejšie je použitý pri ich výrobe mramor, ktorý pôsobí moderne a pri správnom zladení s nábytkom môže vytvoriť luxusný interiér.

Automatic-Bio-Fireplace-modern-and-scurity-2

Na Slovensku si môžete kúpiť biokrb už od 250€. Ceny sú závislé od konkrétnych modelov, ktoré sa líšia výkonom, dizajnom, či spôsobom výroby. Pokiaľ by ste si v kamennej predajni, či na e-shope nejakej spoločnosti nevybrali, samozrejme existujú i spoločnosti, ktoré vám ich vyrobia na mieru, podľa vašej požiadavky.

Flaming-revolutions-Fire-Line-Automatic-bio-fireplaces-3 EcoSmart-Burner-In-Home

Biokrby majú v porovnaní s klasickými kozubmi veľké výhody, ktoré však nenahradia zvuk praskajúceho dreva a teplo, ktoré z neho sála. Tieto krby totiž v porovnaní s klasickými kozubmi nemajú vysokú tepelnú funkciu.

Primárne sa ani nezačali vyrábať ako zdroj vykurovania interiéru. Novšie modely majú výkon asi 3 až 5 kW, takže sú schopné ohriať jednu celú izbu, ale na náhradu ústredného kúrenia nevystačujú.

Náklady na prevádzku biokrbov nie sú vôbec vysoké, ďalšími výdavkami po kúpe sú iba zaobstarávanie paliva a prípadné opravy. Krby bez možnosti regulácie spália 1 liter bioliehu približne za 3 hodiny.

Ostatné modely s možnosťou mechanickej regulácie (mení sa prierez horáka) spaľujú 1 liter bioliehu za 3-5 hodín.  Pri menších a úspornejších dekoračných biokrboch hodina horenia stojí len cca 0,30 Eur, vychádzajúc z momentálnej ceny paliva.